Ako vybrať
fasádnu
farbu?
Ako vybrať
fasádnu
farbu?

Ako vybrať fasádnu farbu?

Fasádna farba je vizitkou každého domu. Každý, kto sa rozhodne pre stavbu domu, farbou fasády vyjadruje svoju individualitu. Predstavivosti sa medze nekladú, pretože fasádne farby je možné tónovať do najrôznejších odtieňov. Ktorý z nich si vyberiete, je vecou osobného vkusu. Na tejto stránke nájdete všetko, čo je potrebné zobrať do úvahy pri výbere novej fasády.

Fasádne farby pre staršie budovy


Fasádne farby sa nepoužívajú len pri novostavbách. Pokiaľ sa fasáda domu drobí, alebo už nespĺňa estetické nároky majiteľa, je čas na nový náter. V závislosti na tom, ako je fasáda znečistená a poškodená, vydrží v tomto stave niekoľko ďalších rokov. Stále sa na nej ale hromadí prach a riasy. Pred unáhleným natrením staršej fasády je však potrebné najprv dôkladne skontrolovať jej stav. Po rokoch pôsobenia poveternostných vplyvov sa omietka a náter na fasáde môžu rozpadať. Pokiaľ sa omietka pri otrení steny rukou uvoľňuje, je potrebné tieto miesta opraviť. Následne môžeme začať s náterom fasády.

Koľko stojí náter fasády


Fasádna farba sa dodáva v nádobách rôznych veľkostí – väčšie nádoby sú samozrejme drahšie než menšie, ale cena za liter vychádza lacnejšie. Cenu ovplyvňuje tiež typ náteru. Silikátové farby sú najlacnejšie, v centre cenového rozpätia sú disperzné farby. K najdrahším ale tiež najkvalitnejším patria farby zo silikónovej živice. Naše porovnanie platí pre biele farby. Pokiaľ sú farby tónované (do rôznych odtieňov), navýši sa ich cena v závislosti na použitých pigmentoch.

Koľko farby je treba


Pre výpočet potrebného množstva farby najprv musíte poznať plochu fasády. Je tiež užitočné vedieť, aká je jeho savosť. Pokiaľ absorbuje bežné množstvo kvapaliny, počíta sa spotreba 200 mililitrov na m2. Pokiaľ má stena domu plochu 100 m2, je podľa tohto výpočtu potrebných ďalších 20 litrov farby na prvý náter. Pre dostatočnú ochranu fasády je potrebné vždy aplikovať dve vrstvy náteru, na druhú vrstvu je potrebných ďalších 20 litrov farby. 

Vlastnosti fasádnych farieb

Aby vám farebná fasáda robila radosť čo najdlhšie, je dobré sa pozrieť na zloženie farby. Fasádne farby dostupné na trhu sa sysetmaticky líšia svojimi vlastnosťami. Rozlišujeme 3 typy farieb: disperzné farby na báze silikónovej živice, disperzné farby a silikátové farby. 

Silikónové farby

Najbežnejším typom náteru je náter zo silikónovej živice. Jeho základom je čistý kremík - chemický prvok. Silikónové farby kombinujú vlastnosti minerálnych a disperzných farieb. Odpudzujú vodu zvonku a sú priepustné pre vodnú paru. Náter na fasáde pôsobí jednotne. Silikónové farby najlepšie obstoja v náročných podmienkach, na stranách domu najviac vystavených poveternostným vplyvom a obrátených k severnej strane. Odolávajú extrémnym poveternostným podmienkam a poskytujú najlepšiu ochranu proti riasam a plesniam. To najlepšie zo silikónových farieb predstavuje ThermoSan NQG - najpokročilejšia fasádna farba založená na technológii zasieťovaných nanokremenných častíc.

Disperzné farby

Spojivom disperzných farieb je zmes syntetických živíc. Sú vodoodpudivé a paropriepustné. Keďže syntetická živica dobre viaže farbivá, môžete si kúpiť disperznú farbu v mnohých farbách. Disperzné farby sú vhodné na použitie v exteriéri vďaka veľmi dobrej farebnej stálosti a optimálnej priľnavosti na málo savých a zmiešaných podkladoch. Okrem toho sú to zďaleka najpoužívanejšie farby na použitie v interiéri. Viac informácií o disperzných farbách pre interiér nájdete v sekcii interiérové farby . Pre spoľahlivú ochranu domu proti poveternostným vplyvom zvoľte spomedzi našich fasádnych farieb  farbu Capamur Finish.

Silikátové farby

Silikátové farby sú farby vyrobené z minerálnych spojív a patria do podskupiny minerálnych farieb. Spojivom je draselné vodné sklo. Vodné sklo sa vyrába tavením sódy a piesku s prvkami ako sú draslík a sodík. Minerálne farby sú šetrné k životnému prostrediu a pretože obsahujú draslík, majú vysokú hodnotu pH, vďaka ktorej sú odolné voči plesniam a baktériám. Vďaka vodnému sklu je minerálna farba odolná voči poveternostným vplyvom a UV žiareniu. Všetky tieto výhody ponúka naša silikátová farba Sylitol Finish 130.