Prečo izolovať steny a strop?

Téma zmeny a ochrany klimatických podmienok je aktuálnejšia než kedykoľvek predtým. Stále viac ľudí hľadá spôsoby ako osobne prispieť k ochrane životného prostredia. Dôležitú úlohu tu hrá aj izolácia fasády a stropov v suterénoch a na nejvyšších podlažiach. V našom prehľade vám ukážeme, ako to funguje a aké výhody izolácia ponúka.

1. Ochrana klímy


Izolácia ako príspevok k ochrane klímy

Pokiaľ správne izolujete, významne prispievate k ochrane klímy. Izolovaný dom vyžaduje výrazne menej energie na vykurovanie, tým znižuje emisie CO2, ktoré vplývajú na klímu. Na druhej strane šetríte prírodné zdroje, ako je zemný plyn alebo ropa. To však nie je všetko, pretože energeticky úsporné renovácie, ako je napríklad zateplenie obvodového plášťa budovy, sa z hľadiska ochrany klímy rýchlo vráti. Podľa štúdie „Ekologické posúdenie možností energetickej renovácie“, ktorú vypracoval Inštitút pre výskum ekologického hospodárstva (IÖW) v Nemecku, sa doba návratnosti z hľadiska ochrany klímy pohybuje v závislosti na rozsahu opatrení a východziemu stavu budovy medzi menej než jedným a niekoľkými rokmi. Z hľadiska ochrany klimatického podnebia ide o opatrenia, ktoré sú v rozpore so zásadami ochrany klímy.

2. Zníženie nákladov na vykurovanie


Izolácia znižuje náklady na vykurovanie

V domácnostiach tvorí najväčší podiel spotreby energie práve vykurovanie. Pri použití  správnej izolácie sa spotřeba výrazne zníži. Tým sa tiež výrazne znižujú náklady na vykurovanie. Platí tu: čím starší dom, tým väčší potenciál úspor. Najmä majiteľom starších budov sa preto vyplatí investovať do kvalitnej izolácie. To je dôležité aj z ekonomického hľadiska: vďaka nižšej spotrebe je majiteľ budovy menej ovplyvnený niekedy veľkými cenovými skokmi dodávateľov energie.

3. Udržovanie a zvyšovanie hodnoty


Izolácia – zachovanie alebo zvýšenie hodnoty domu

Vďaka dobrej izolácii môžete zachovať, alebo dokonca zvýšiť hodnotu svojho domu. To je výhoda, ktorá sa často prehliada, ale je veľmi dôležitá, najmä z ekonomického hľadiska Okrem toho izolácia chráni pred poveternostnými vplyvmi a prispieva tak k zachovaniu stavebnej štruktúry a hodnoty budovy.

4. Ochrana proti chladu


Izolácia ako ochrana proti chladu

Najmä v zime, keď je vonku chladno a nevľúdne, oceníme správu izoláciu najviac. Vykurovacia energia neuniká, vnútorné povrchy stien a podlaha zostávajú teplé, stúpajúci vzduch sa nevytráca strechou a náklady na vykurovanie sa výrazne znižujú. V nezateplených domoch je situácia iná: napriek výrazne vyšším nákladom na energie sú vonkajšie steny a celková vnútorná klíma často chladné a nepríjemné.

5. Tepelná ochrana


Izolácia ako ochrana pred teplom

Izolácia prináša výhody aj v lete. Ak je v zime potrebné zabrániť kolísaniu tepla z interiéru do exteriéru, v lete je to presne naopak. Izolácia zabezpečí, že teplo zostáva vonku, zatiaľ čo vnútri domu vládnu príjemné teploty. Vo veľa budovách je tým pádom možné sa zaobísť bez ďalšieho „požierača“ energie – klimatizačného systému.

6. Zlepšenie kvality života


Izolácia zlepšuje kvalitu života

Tento bod úzko súvisí s aspektmi tepelnej a chladovej izolácie. Napríklad izolácia fasády a izolácia suterénu a podkrovia vytvára v zime teplú a útulnú vnútornú klímu, zatiaľ čo v lete zostáva dom príjemne chladný aj keď sú vonkajšie teploty vysoké. Izolácia tiež dobre izoluje hluk. Zvuky z ulice a ďalšie rušivé zvuky sú tlmené, čo okrem iného vplýva aj na kľudnejší spánok. Zateplenie tak značne zvyšuje komfort bývania, aj kvalitu života.

7. Ochrana proti plesniam a vlhkosti


Izolácia chráni pred plesňami a vlhkosťou

Vlhkosť vzniká v každej domácnosti pri praní, sprchovaní, varení alebo aj pri dýchaní. Táto teplá vlhkosť môže kondenzovať na neizolovaných chladných stenách alebo vo výklenkoch a rohových priestoroch, najmä pri nízkých vonkajších teplotách. Výsledkom môže byť poškodenie vlhkosťou a pleseň. Izolácia tomuto problému zabráni: v izolovanom dome sú steny teplé a suché aj v zime. Výsledok: vnútorná klíma zostáva zdravá a hygienická, avšak za predpokladu správneho vetrania a dostatečného vykurovania.